אבחון הפרעות קשב וריכוז

תפקודי קשב וריכוז

אבחון תפקודי קשב וריכוז הינו חלק אינטגראלי מאבחון תפקודי למידה (אבחון פסיכו דידקטי), אבחון תפקודי למידה כולל מערכת מבחנים נוירו פסיכולוגיים אשר מטרתם לבדוק תפקודי קשב שונים. (קשב, יכולת למידה, זכירה סדרתית, פיצול קשב ועוד) מערכת מבחנים זו הינה הדרך הנכונה והיעילה לאבחון תפקודי קשב וריכוז.

מבחן T.O.V.A במכון רום

רופאים נעזרים במבחן T.O.V.A על מנת לקבוע האם ריטלין עוזר לבעיית קשב וריכוז אצל נבדק מסוים. לצורך זה הנבדק מבצע מטלה מסוימת מול מחשב ללא שימוש ולאחר מכן מבצעים את הבדיקה פעם נוספת עם ריטלין, מטרת הבדיקה לבדוק האם הביצוע עם ריטליןטוב יותר. חשוב להדגיש כי בדיקת T.O.V.A בפני עצמה אינה מהווה כלי אבחוני לקיומה של הפרעת קשב וריכוז.

על מבחן ה T.O.V.A

מבחן T.O.V.A הינו מבחן ממוחשב אשר פותח בארה"ב ובעל תקנון בינלאומי אשר משמש להערכת תפקוד קשב וריכוז בקרב ילדים ומבוגרים ולהערכת יעילות טיפול תרופתי בהפרעת קשב וריכוז (ADHD/ADD). תוצאות המבחן מעריכות את תפקוד הקשב בהשוואה לנבדקים בני אותו הגיל והמין ובעלי אינטליגנציה תקינה. התוצאות ניתנות בציונים סטנדרטיים (ממוצע 100, סטית תקן 15, כלומר 85 ומעלה ציון תקין). המבחן מעריך רמת דיוק ומהירות בביצוע מטלה פשוטה ורוטינית. נבדקת יעילות הביצוע, אימפולסיביות, זמן תגובה ועקביות התגובה. כל בדיקה נחלקת לארבעה רבעים. שני הרבעונים הראשונים מדמים מטלה משעממת ושני הרבעונים האחרונים מדמים מטלה עמוסה/מצבי לחץ. שני סוגי מטלות אלה הינם הדומיננטיים בבולטות הפרעת קשב וריכוז ולכן נבחרו. לאחר סיום הבדיקה הראשונה מתבצעת הבדיקה בשנית, תחת השפעת ריטלין (ובמינונים שונים אם נדרש). חשוב לציין שהנבדק צופה במאות גירויים המופיעים על המסך לפרק זמן קצר מאוד. אין ביכולתו לשפר תוצאותיו בבדיקה השנייה על ידי זכירת הבדיקה הראשונה. ולכן אם נצפה שיפור הוא מיוחס לריטלין. השוואת תוצאות הבדיקות השונות מהווה אינדיקציה ליעילות הטיפול התרופתי וגם להערכת מינון.

מבחן MOXO במכון רום

מבחן נוסף ממשפחת המבחנים הבודק יעילות תפקוד תחת השפעת ריטלין הנו מבחן ה MOXO אשר תוקף מחקרית בישראל.
ניתן לבצע מבחן MOXO במכון רום.

אבחון הפרעות קשב וריכוז - דברים שחשוב לדעת

חשוב לדעת: התנהגות האופיינית להפרעת קשב וריכוז עשויה לנבוע גם מלקויות למידה, קשיים ריגשיים ועוד. במידה שבדיקת ה- TOVA אינה מצביעה באופן חד משמעי על תפקוד המאפיין הפרעת קשב ADHD/ADD. רצוי לבחון הסברים חלופיים.מבחן TOVA הינו מבחן עזר לאבחון הפרעות קשב וריכוז (ADD/ADHD) ובדיקת יעילותו של הטיפול התרופתי . המבחן אינו מחליף אבחון ליקויי למידה רב תחומי ואבחנה של רופא מומחה (נוירולוג או פסיכיאטר). תעריף מיוחד לבעלי ביטוח מושלם של שירותי בריאות כללית.

 

שאלות נפוצות
לקות למידה אינה מחלה יותר מכך לכל אדם יש לקויי למידה בתחום מסוים, גם האדם המצליח ביותר בתחום לימוד או מקצוע מסוים יהיה בעל ליקוי בתחום אחר בו הוא אינו עוסק וממנו הוא נמנע, את הליקויים לא ניתן לתקן צריך להיות מודע להם ולדעת כיצד לעקוף אותם
בתור כלל אצבע 10% מהאוכלוסייה, עם זאת קיים מחקר מאוד מקיף שנעשה בקרב 100,00 איש במסגרתו דיווחו כשליש מהתלמידים התקשו בקריאה עצמה, המשמעות היא כי לקות קריאה היא דבר שכיח יותר מהנהוג לחשוב
אבחון דידקטי בודק תפקודי למידה בסיסיים כמו קריאה על כל מרכיביה, כתיבה וכתיב, חשבון בסיסי וכן יכולת התמודדות עם שפה זרה. האבחון הפסיכו דידקטי (היכול להתבצע רק ע"י פסיכולוג מומחה) כולל הערכה אינטלקטואלית ע"י מבחני משכל, מבחנים נוירו פסיכולוגיים לבדיקת תפקודי קשב וריכוז ומבחני אישיות.
אבחון ממוחשב המאפשר בדיקת יעילות טיפול תרופתי כמון ריטלין בבעיות קשב וריכוז
כיום לא מקובלת ההפרדה בין ADD ל ADHD האבחנה בין השניים מבטאת את העובדה כי חלק מהאנשים עם בעיות קשב וריכוז סובלים גם מהיפראקטיביות ואימפולסיביות (ADHD) וחלק אחר הינו בעל נטייה לחולמנות (ADD)
יצירת קשר - אבחון הפרעות קשב וריכוז
השאר/י פרטיך - ונשמח לחזור אליך בהקדם: