אבחון פסיכודידקטי- אבחון ליקויי למידה ילדים ונוער

מהם ליקויי למידה?

ליקויי למידה הם קשיים בלתי צפויים אותם חווה הפרט, ילד/ה או מבוגר/ת, בתחומים ספציפיים כמו קריאה, כתיבה, חשבון, שפה זרה, קשב, זכירה ועוד. מכון רום מבצע אבחון ליקויי למידה כבר למעלה משלושים שנה ובתהליך צברנו ניסיון רב ומשמעותי .

 

מתי צריך אבחון תפקודי למידה (אבחון פסיכודידקטי)?

האם הילד שונא את בית הספר? האם יש תחושה שהילד חכם אבל ציוניו נמוכים ואינם משקפים את יכולתו? האם הילד משקיע ולומד אבל הציון בבחינה אינו משקף זאת? האם הילד מתקשה במיוחד באנגלית ובמתמטיקה? האם הילד חסר שקט, מפגין חרדה או חולמניות? האם יש בעיות משמעת בבית הספר, קושי בהכנת שיעורי בית לבד? תופעות אלה אופייניות לילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז.

 

מה עושים? הדרך הנכונה היא לעבור אבחון תפקודי למידה המכונה גם אבחון פסיכודידקטי אשר מטרתו לזהות קיומם של לקויות למידה ואו הפרעות קשב וריכוז.

בסיום האבחון מתקיימת שיחת סיכום בה מתוארים הקשיים ואו הליקויים וניתנות המלצות אשר בית הספר יכול ליישמן. בין השאר מתן תוספת זמן, אי התייחסות לשגיאות כתיב ועוד.

מרכיבי האבחון הפסיכודידקטי במכון רום:
  • הערכה אינטלקטואלית: מבחני כישורים ופוטנציאל אינטלקטואלי.
  • אבחון דידקטי: קריאה, כתיבה, חשבון, אנגלית ומודעות פונולוגית.
  • אבחון תפקודי למידה: קשב, ריכוז, זיכרון, מבחני מהירות, סריקה ראייתית וקואורדינציה מוטורית עדינה.
  • אבחון אישיותי: לזיהוי קיומו של מרכיב רגשי-אישיותי בלמידה.

מכון רום מציע תעריף מיוחד לאבחון פסיכודידקטי לבעלי ביטוח מושלם של שירותי בריאות כללית

.

שאלות נפוצות
לקות למידה אינה מחלה יותר מכך לכל אדם יש לקויי למידה בתחום מסוים, גם האדם המצליח ביותר בתחום לימוד או מקצוע מסוים יהיה בעל ליקוי בתחום אחר בו הוא אינו עוסק וממנו הוא נמנע, את הליקויים לא ניתן לתקן צריך להיות מודע להם ולדעת כיצד לעקוף אותם
בתור כלל אצבע 10% מהאוכלוסייה, עם זאת קיים מחקר מאוד מקיף שנעשה בקרב 100,00 איש במסגרתו דיווחו כשליש מהתלמידים התקשו בקריאה עצמה, המשמעות היא כי לקות קריאה היא דבר שכיח יותר מהנהוג לחשוב
אבחון דידקטי בודק תפקודי למידה בסיסיים כמו קריאה על כל מרכיביה, כתיבה וכתיב, חשבון בסיסי וכן יכולת התמודדות עם שפה זרה. האבחון הפסיכו דידקטי (היכול להתבצע רק ע"י פסיכולוג מומחה) כולל הערכה אינטלקטואלית ע"י מבחני משכל, מבחנים נוירו פסיכולוגיים לבדיקת תפקודי קשב וריכוז ומבחני אישיות.
אבחון ממוחשב המאפשר בדיקת יעילות טיפול תרופתי כמון ריטלין בבעיות קשב וריכוז
כיום לא מקובלת ההפרדה בין ADD ל ADHD האבחנה בין השניים מבטאת את העובדה כי חלק מהאנשים עם בעיות קשב וריכוז סובלים גם מהיפראקטיביות ואימפולסיביות (ADHD) וחלק אחר הינו בעל נטייה לחולמנות (ADD)
רישום לאבחון תפקודי למידה

לרישום ופרטים נוספים השאר/י פרטיך - ונשמח לחזור אליך בהקדם: